25 września 2020 r. 

Tytuł: Projekt utopia – wyobraźnia – społeczność.

miejsce: Słodownia +1, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań

Wystawa czynna: 26.09–3.10.2020 r. w godz. 12.00–20.00

Wstęp wolny!

Miasto utopijne / instalacjo – performance.  Design dla Miasta – projektowanie Społeczne.

Projekt utopia – wyobraźnia – społeczność  jest projektem, który podejmuje próbę sięgania do genezy powstawania miasta. Grupa studentów Wydziału Intermediów, w poszerzonym gronie o studentów z Wydziału Architektury Wnętrz, podjęły próbę odpowiedzi jak powstaje miasto. Wychodząc z analiz wybranych, charakterystycznych dla każdego z nich, ważnych elementów miasta Krakowa, rozpoczęli ze sobą dialog artystów, obserwatorów i mieszkańców miasta wyobrażonego. Tak powstała Utopia, Coś, wyobrażenie, opowieść o tym jak powstaje miasto w nas, najpierw, by po tym akcie ucieleśnić siebie.

Niestety na przedsięwzięciu bardzo mocno odcisnęło swoje piętno pandemia. Z oczywistych względów musieliśmy ograniczyć się do opowiadania i obrazowania, płynącego od osób pozamykanych w swoich mieszkaniach. Nasz zespół, podobnie, jak zamknięci pandemią bohaterowie Decameronu Bocaccia, snuli swoje opowieści. Dotyczyły one jednak wyobrażeń, a nie przeżyć czasu minionego.

Jest też ten projekt próbą podjęcia dyskusji co to znaczy społeczność miejska, jak ona powstaje, gdzie jest środek ciężkości w budowaniu miasta poprzez design projektowania społecznego. Nie odnosi się tu do społeczności w ujęciu socjologicznym, tylko twórczym, kreacyjnym Jest też ciekawą obserwacją budowy hierarchii ważności oraz poglądów dotyczących estetyki miasta młodego pokolenia.

Miasto utopijne – instalacja miejska, z elementami przedmiotu i obrazu oraz akcji. Ostateczna forma wystawiennicza nie jest jeszcze znana, ze względu na niepewne warunki pandemiczne. W najbardziej skrajnej formule może przybrać wirtualną formę prezentacji, czyli stać się Utopią w sensie dosłownym.

Opowieść utopii miasta zasadza się na wyobrażonych przez studentów wątkach 6 dzielnic i 7 dzielnicy tajemnicy, nieistniejącego uczestnika miasta, budujących miasto oraz badaniu przestrzeni miejskiej narzędziem video, poprzez badanie kilku pojęć: światło, widok, przedmieście. Tu też odnajdziemy ślady pandemicznej opresji.

Uczestnicy /studenci II roku lic. na Wydziale Intermediow/ Pracowni Archisfery:

Michał Menkarski

Zuzanna Bodzoń

Alicja Filipek

Jakub Dolny

Ernest Borowski

Dominik Setlak

z katedry pracowni teorii sztuki projektowania WAW

Zuzanna Giettner

Maciej Szlachta

Julianna Rembilas

Klaudia Bugajska

opieka artystyczna, koncepcja działania:

Miasto Utopia – Wydział Intermediow ASP pracownia Archisfery:

dr hab.Grzegorz Biliński, prof.ASP-

mgr Patrycja Maksylewicz

Badanie pojęć: dr hab.Alicja Duzel-Bilińska, prof.ASP – WAW, pracownia teorii sztuki projektowania


Wystawy

26.09 -3.10.2020 maja 12.00-20.00

Wystawa / Performance. Projekt utopia – wyobraźnia – społeczność