25 września 2020 r.
Poznań Design Talks.
miejsce: Galeria na Dziedzińcu, poziom 0, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań
godz. 13.30–15.00
Z uwagi na obostrzenia wynikające z sytuacji epidemiologicznej obowiązuje limit miejsc.
Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o przesłanie zgłoszenia: http://bit.ly/pdf_2020
Uczestnicy dyskusji / serii wykładów:
Ewa Maria Śmigielska, rzeźbiarka, autorka scenografii, twórczyni video,wykładowczyni na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła legendarną Kowalnię. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, video, video instalacja. Ma na koncie szereg wystaw zbiorowych i indywidualnych, udział w rozlicznych festiwalach krajowych i zagranicznych. Między innymi Opera Narodowa w Warszawie, Nowy Teatr, Centrum Sztuki Współczesnej, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Opera Narodowa w Luksemburgu, Festiwal w Huddersfield – Barbara Hepworth Muzeum, Festiwal Musica aika Finlandia. Na co dzień pracuje w zespołach międzynarodowych realizując interdyscyplinarne projekty artystyczne. Prace pokazywane m.in w Chinach, Finlandii, Niemczech, Anglii, Rosji, Danii. Ambasadorka współpracy polsko-chińskiej pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie a Sichuan Fine Arts Institute w Chongqing w Chinach. W 2019 roku otrzymała stopień doktora sztuki.
Magdalena Małczyńska-Umeda jest absolwentką warszawskiej ASP, gdzie w 2017 r. obroniła doktorat pod tytułem „Infografika jako narzędzie poznania świata i zrozumienia samego siebie – kiedyś i dziś”. Specjalizuje się w projektowaniu informacji wizualnej, a w szczególności przedstawień danych liczbowych, diagramów i modeli
czerpiąc między innymi z dorobku ISOTYPE Movement. Na codzień prowadzi aktywną działalność projektową w StoryVisio starając się łączyć analizę przedstawianych danych i zjawisk z atrakcyjną i czytelną formą graficzną tak, by realizowane projekty uczynić skutecznymi komunikatami. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Twórców
Grafiki Użytkowej.
Agata Szydłowska, kuratorka, badaczka, autorka książek. Absolwentka historii sztuki na UW, Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN, doktorka etnologii, wykłada na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Interesuje się społecznymi i politycznymi kontekstami dizajnu. Poprzez działania kuratorskie i refleksję humanistyczną bada projektowanie poza antropocentryzmem.
Jakub Jezierski, projektant graficzny i nauczyciel akademicki mieszkający w Warszawie. Z wykształcenia architekt. Prowadzi Pracownię Podstaw Komunikacji Wizualnej na Wydziale Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizuje się w projektowaniu prasowym, brandingu, wystawiennictwie, typografii i ilustracji. Laureat nagrody głównej w kategorii Ilustracja Książkowa w Polish Graphic Design Awards 2018 i wyróżnienia w Projekcie Roku 18/19 za cykl ilustracji dla przewodnika Warszawa Warsaw #2. Zaprojektował makiety dla czasopism takich jak „Wprost”, „Exklusive”, „Fashion”, „A4” i „Fluid”. Prawie wszystkie projekty przyniosły mu nagrody i wyróżnienia w konkursach prasowych. Wśród jego klientów znajdują się duże firmy wydawnicze, takie jak Bonnier Media i G+J, a także instytucje kulturalne, w tym: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Instytut Adama Mickiewicza, Nowy Teatr i Narodowy Instytut Audiowizualny. Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.
Robert Pludra jest projektantem i wykładowcą. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w latach 2016–2019 pełnił funkcję prodziekana, a od roku 2020 jest Kierownikiem Katedry. W roku 2013 obronił doktorat w obszarze designu społecznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych (zrzeszonego w ramach The Bureau of European Design Associations). Brał udział w ponad pięćdziesięciu wystawach na najważniejszych festiwalach dizajnu (m.in. w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Berlinie czy Tokyo). Jest zdobywcą pierwszej nagrody w konkursie ScrapLab Design Contest w Monachium, w dziedzinie ekologicznego projektowania, laureatem stypendium Narodowego Centrum Kultury “Młoda Polska”. Zasiadał w kapitułach konkursowych: Green Product Award w Niemczech, Siemens Future Living Award oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
25.09.2020 maja 13.30-15.00