2 października 2020 r. 

godz. 19.00-20.30

CINEMA DESIGN. Pokaz filmów krótkometrażowych Short Waves Festiwal

miejsce: Stary Browar

zapisy: http://bit.ly/pdf_2020

 

Poznań Design Festiwal – Projektowanie społeczne

To już kolejny rok współpracy Poznań Design Festiwal oraz Short Waves Festival, międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych. Połączenie szeroko rozumianego designu i języka filmowego jest nieprzypadkowe – autorzy filmów krótkometrażowych z ciekawością i wnikliwością analizują rzeczywistość społeczną, interesują się architekturą, urbanistyką i projektowaniem użytkowym. Jednocześnie nie uciekają od problemów, które design poświęcony społeczności może kreować – nadmiernej kontroli, prywatyzacji przestrzeni publicznej, zbyt gwałtownej gentryfikacji, a w końcu myśleniu nadmiernie utopijnym, aby w realny sposób pomagał tworzyć lepszą przestrzeń społeczną. Język filmu jest plastyczny, podatny na eksperyment, a przede wszystkim – zdolny przekraczać granice realizmu, co może być inspirujące dla projektantów i projektantek pracujących w nurcie społecznym.

Program filmowy obejmie 5 tytułów i będzie prezentowany w wersji oryginalnej z polskimi i angielskimi napisami. Czas trwania: 90 minut

 

Program filmowy:

 

  • Monte Amiata, reż. Tomasso Donati, Włochy 2019, dokument, 22’

 

Monte Amiata is a residential complex in the Gallaratese neighbourhood in Milan, designed by architects Carlo Aymonino and Aldo Rossi at the end of the 1960s. It was created with the intention of representing a parallel microcosm, a sort of alternative city of the future. In referring to its unusual colour and shape, its inhabitants call it the red dinosaur.

 

  • Construction Lines, reż. Max Colson, Wielka Brytania 2018, animacja, 8’

 

Animowany film krótkometrażowy o wnętrzu domu „góry lodowej”. Domy te to rezydencje należące do zamożnych londyńczyków, których część podziemna jest znacznie większa niż dom widoczny na powierzchni ziemi.

 

  • Dogs Barking at Birds, reż. Leonor Teles, Portugalia 2019, fabuła, 20’

 

Vicente porusza się po mieście na rowerze. Obserwuje jak przestrzeń miejska zmienia się z dnia na dzień. Miasto nie jest już takie samo, świat się zmienia, a on razem z nim. Pośród rodziny i przyjaciół, Vicente żyje w oczekiwaniu na pierwsze dni lata i początek nowego życia. 

 

  • This Means More, reż. Nicolas Gourault, Francja 2019, dokument/animacja, 20’

 

Obrazy symulacji tłumu są przeplatane ze wspomnieniami kibiców klubu piłkarskiego w Liverpoolu, którzy naznaczeni są doświadczeniami z dramatycznego wydarzenia: tragedii z 1990 na stadionie w Hillsborough, które zmieniło naturę piłki nożnej na zawsze. 

 

  • Goodbye Utopia, reż. Ding Shiwei, Chiny 2014, animacja, 8’

 

Krótka, lecz istotna animacja która w symboliczny sposób ukazuje powstawanie i upadek różnych utopii. 

Więcej informacji o Short Waves Festival: www.shortwaves.pl 

 

Filmy są bezpłatne!

Prosimy o rezerwację, z uwagi na ograniczenia liczby osób podczas pokazu.

 


Cinema design

2.10.2020 maja 19.00-20.30

CINEMA DESIGN. Pokaz filmów krótkometrażowych Short Waves Festiwal