25 września 2020 r. 

Tytuł: 100 osób

Kuratorki: Agata Kulczyk, Lucyna Talejko-Kwiatkowska

miejsce: Galeria na Dziedzińcu, Poziom 0, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań

Wystawa czynna: 26.09–3.10.2020 r. w godz. 12.00–20.00

Wstęp wolny!

Jesteśmy zalewani falami danych i statystyk, nie bardzo potrafimy je weryfikować, porządkować, nie wiemy którym wierzyć, które powinny nas skłaniać do aktywności. Koncept, którego realizacją jest strona internetowa 100people.org jest soczewką, szkłem powiększającym, szkiełkiem laboratoryjnym, którego obserwacja pomaga leczyć statystyki z anonimowości. Informacje zaczerpnięte z danych ONZ i Światowej Organizacji Zdrowia przełożone na grupę 100 osób tracą nagle swój bezpieczny, abstrakcyjny charakter. Według antropologa i psychologa Robina Dunbara liczba osób, z którymi człowiek może utrzymywać więzi społeczne to ok. 150 osób. Czyli 100 z nich to właśnie Ci, których twarze i imiona pamiętamy, są naszymi znajomymi, wiemy coś o każdym z nich. Dzieje się więc tak, że licząc osoby głodne, spragnione, pozbawione domu i szansy wykształcenia oczami wyobraźni widzimy je jakby wokół siebie. Dostrzegamy też swoje miejsce w tej grupie.

Opracowane w ten sposób statystyki są idealnym materiałem do ćwiczeń wizualizowania danych ilościowych, podpowiadając jak nadać informacji osobowy, przemawiający do odbiorcy walor. Oddaliśmy więc w ręce naszych studentów ten zasób informacji oczekując interpretacji wynikających z ich doświadczeń, wiedzy, wrażliwości i empatii. Ich prace pokazują, co dla nich znaczy sytość, woda, wykształcenie czy wiek.

Zaplanowaliśmy to jako rodzaj grupowego projektu, w którym wypowiedź każdego z nich przyczyni się do zbudowania obrazu zglobalizowanego świata. Świata, w którym osoby będące w zupełnie innej, dużo trudniejszej niż my sytuacji życiowej są bliżej niż nam się wydaje i ich potrzeb nie powinniśmy ignorować.


Wystawy

26.09 -3.10.2020 maja 12.00-20.00

Wystawa. 100 osób