25 września 2020 r. 

Poznań Design Talks.

Dyskusja. Projektowanie społeczne – architektura, design i architektura krajobrazu.

miejsce: Galeria na Dziedzińcu, poziom 0, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań

godz. 11.00–12.30

Z uwagi na obostrzenia wynikające z sytuacji epidemiologicznej obowiązuje limit miejsc.

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o przesłanie zgłoszenia: http://bit.ly/pdf_2020

 

Dyskusja poprzedzona zostanie prezentacjami / wykładami zaproszonych gości. 

DYSKUSJA. Projektowanie społeczne – architektura, dizajn i architektura krajobrazu

Projektowanie społeczne – architektura, dizajn i architektura krajobrazu będzie uzupełnieniem wystawy głównej „Projektowanie wspólnego miasta” to dyskusja poświęcona projektowaniu społecznemu. Zaprosiliśmy do niej  przedstawicieli różnych dziedzin projektowania, tak aby z różnych perspektyw i profesji spojrzeć na projektowanie społeczne. Punktem odniesienia do dyskusji będzie wspomniana wystawa, która przygląda się poszczególnym użytkownikom miasta i ich potrzebom. Chcemy porozmawiać o takich kwestiach jak empatia i wrażliwość w projektowaniu.

Uczestnikami dyskusji będą:

Natalia Budnik

Maciej Siuda

Robert Pludra

Moderator: Paweł Grobelny

Natalia Budnik, architektka dla krajobrazu W latach 2014-2019 związana z kopenhaskim biurem projektowym –  SLA ( strategy / urbanity / landscape). Od roku prowadzi własną praktykę projektową w Warszawie.
Myśli, projektuje i dyskutuje o krajobrazie w wielu odmiennych perspektywach czasowych. Współpracuje interdyscyplinarnie. Tworzy strategie krajobrazowe i roślinne na różnych skalach. Interesują ją projekty podkreślające fenomeny natury i jej procesy, w kreatywny sposób adaptujące dynamiczny potencjał roślin.

Robert Pludra jest projektantem i wykładowcą. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w latach 2016-2019 pełnił funkcję prodziekana, a od roku 2020 jest Kierownikiem Katedry. W roku 2013 obronił doktorat w obszarze designu społecznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych (zrzeszonego w ramach The Bureau of European Design Associations). Brał udział w ponad pięćdziesięciu wystawach na najważniejszych festiwalach dizajnu (m.in. w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Berlinie czy Tokyo). Jest zdobywcą pierwszej nagrody w konkursie ScrapLab Design Contest w Monachium, w dziedzinie ekologicznego projektowania, laureatem stypendium Narodowego Centrum Kultury “Młoda Polska”. Zasiadał w kapitułach konkursowych: Green Product Award w Niemczech, Siemens Future Living Award oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maciej Siuda architekt, absolwent z wyróżnieniem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, stypendysta Universidad Politècnica de València, jego dyplom XYZ STRUCTURE był prezentowany m.in. … W latach 2008–2011 architekt w takich biurach projektowych, jak Sou Fujimoto (Tokio) czy Grupo Aranea (Alicante).

Paweł Grobelny – projektant, kurator wystaw i wykładowca. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Był stypendystą Rządu Francuskiego w Paryżu, programu ”Casa de Velazquez” w Madrycie, programu  ”Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz programu ”Residency Unlimited” w Nowym Jorku. Laureat międzynarodowych nagród m.in. LVMH Moet Hennessy – Louis Vuitton, Tremplins Meuble Paris oraz Rado Star France 2013 przyznanej podczas Paris Design Week. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium i Muzeum Narodowego w Warszawie. Projektuje dla przemysłu jak i kolekcje autorskie, często na zamówienie instytucji kulturalnych i galerii. Jego prace można było oglądać między innymi podczas Vienna Design Week, Paris Design Week, Tokyo Design Week oraz Seoul Design Olympiad. Szczególnie interesują go projekty dla przestrzeni miejskich, które realizowane są dla konkretnych lokalizacji z poszanowaniem otaczającego kontekstu. Jest autorem mebli miejskich między innymi w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju, ogrodzie Albertine w Brukseli oraz w Paryżu. Oprócz projektowania zajmuje się projektami kuratorskimi. Jest współkuratorem cyklu wystaw ”Unpolished. Young Design from Poland” oraz ”Polished Up. Design from Poland” popularyzujących polski dizajn poza granicami kraju. Wystawy przygotowane przez Pawła Grobelnego prezentowane były między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie, Muzeum Designu w Kolonii, Muzeum Designu w Helsinkach, w Korea Foundation w Seulu oraz w Centrum Architektury w Paryżu.


Poznań design talks

25.09.2020 maja 11.00-12.30

Poznań Design Talks. Dyskusja. Projektowanie społeczne – architektura, design i architektura krajobrazu